Květen 2010

OK Go-Here It Goes Again

27. května 2010 v 19:29 Další videa
Písnička není nijak zvlášť úžasná, ale klip je naprosto super.

Making of Kings and Queens

26. května 2010 v 21:00 30STM-Ostatní
konečně se to dostalo i na youtube
jo a nevíte náhodou, který z těch lidí tam je Bartholomew Cubbins? xD

interview, které nemá chybu pro T4

25. května 2010 v 18:09 30STM-Interview
no zas tak dokonalý a vyjímečný není :) všechny rozhovory stojí za to :)

Jsme mistřiiiiiiiiiiiiiii

24. května 2010 v 8:13 Moje kecy
To byly nervy, to byly nervy...vážně jsem vůbec nečekala, že by jsme mohli to zlato konečně získat...ale je to domaaaaa...výborně kluci, jste nejlepší...proti Švédům gol v posledních 7 vteřinách a včera gol po prvních dvaceti vteřinách...přece jen jste dokázali, že náš hokej není pasé...a Vokoun je NEJLEPŠÍ brankář...jak tu cenu mohl získat nějakej Němec?...Přesně toto jsou chvíle, kdy je člověk hrdý na svoji zem a rád a s hrdostí si poslechne tu českou hymnu a zamává českou vlajkou (škoda, že jich nemůže být víc)...díky hoši...prostě radost NEJVĚTŠÍ :)
a
a
a
a
aLondýn 14.9.2007

23. května 2010 v 10:18 30STM-Ostatní
jsou prostě jedním slovem báječní :)

u toho nejlepšího videa je "vkládání na požádání zrušeno" takže račte kliknout

Jak jsem se začala zajímat o 30stm

23. května 2010 v 8:43 30STM-Moje názory
Jaksi mě teď baví psát, tak jsem si tak říkala, že by bylo dobré taky říct, jak jsem na 30stm přišla. Teď je totiž pro mě takové malé výročí, protože někdy v tomot období (bohužel si to nepamatuju přesně) jsem se přesně před dvěma lety o ně začala zajímat (no ano je to jen 2 roky:( ).

Jednoho krásného dne, asi tak před třemi lety, jsem přepínla televizní stanice a na chvíli se zarazila na Ocku. Už už jsem to chtěla přepnout, když v tom mě zaujal klip, co právě běžel. Odehrávalo se to v Číně a když mluvili čínsky, tak běželi anglický titulky a naopak. Sledovala jsem to až do konce a písnička se mi strašně zalíbila...a zpěvák taky...nechtěla jsem to ale ani říct mamce, která seděla vedle mě, aby si nemyslela co se mi to líbí za emáče (v té době tady ten pojem byl strašně oblíbený).
Od té doby jsem pořád mlela jenom o tom, že by zase mohli hrát ten klip v Číně. Název skupiny byl moc dlouhý a složitý a ani jsem neměla internet, kde si bych si to mohla zjistit. Mamka ho jednou viděla a dokonce mi ho nahrála na videokazetu.

No pak jsem taky viděla Alexandera Velikého. Lidi Jared se mi tam vůbec nelíbil :D filmem jsem ale byla nadšená, protože mám ráda historické filmy a asi týden jsem o něm pořád mluvila. Pak asi za půl roku jsem ho dostala na DVD. Dívala jsem se na něho s mamkou. V té době už jsme měli net a mamka zjišťovala, co tam hraje za herce. Narazila na nějakýho Jareda Leto a hlásí mi, že ten co hraje Hephaistiona je taky zpěvák, jestli nevím, kde zpívá. Opravdu jsem nevěděla. Dost mě to zajímalo, protože mi přišlo nepochopitelný, kde by někdo takovej mohl zpívat. Kupodivu jsem nemohla nic najít. Njn ještě jsem nebyla zběhlá ve vyhledávání informací. A zvlášť na českých stránkách něco najít...Všude jsem jen nacházela, že někdo odešel od někoho (myslel se tím Matt) až pak jsem teda našla název 30 Seconds To Mars. To jsem zase samozřejmě nevěděla, kdo to je a tak jsem hledala. A najdenou na youtube vidím, ten svůj klip v Číně. Absolutní šok. Nemohla jsem tomu uvěřit. Ten sebevědomej týpek s namalovanejma očima a podbarvenýma vlasama, co si vyřvává hlasivky kdesi v Číně, že je ten skromný, tichý někde v pozadí herec z Alexandera?! Není možný. Celý den mi to vrtalo hlavou a furt jsem nad tím přemýšlela. Z šoku jsem se nevzpamatovala a tak jsem se začala dál o 30 Seconds To Mars zajímat.

Další písnička kterou jsem znala byla A Beautiful Lie a asi Capricorn. Vím, že se mi strašně moc jedna líbila, ale nejsem si jistá jestli to byla The Story a nebo Savior. Spíš The Story. Neodolala jsem a hned jsem si šla koupit CD. Vyhrálo to, které bylo levnější, takže ABL. Od té doby jsem se na něm stala absolutně závislá. Poslouchala jsem ho furt. To se mi ještě nikdy nestalo. Vlastně to bylo 1.CD které jsem doopravdy chtěla mít. Dohromady 3. moje deska. O dva měsíce později jsem k narozkám dostala jejich první desku. Nádhera. Ještě nikdy jsem nikoho nevydržela zbožňovat tak dlouho jako je. A nikdy jsem tak moc nikoho nezbožňovala.
Jared Leto, Shannon Leto, Tomo Miličević FOREVER !

Snídaně s Bieberem ve Walesu

22. května 2010 v 22:21 Jared-Ostatní foto
Si dělá srandu s tím Bieberem ne? :D
Ale jinak super fotka
a

Jared Leto's Tour Diary: 30 Seconds To Mars Go Into The Wild Pacific Northwest

22. května 2010 v 12:25 Tour Diary
Jared Leto his been keeping us up to date on all of 30 Seconds To Mars' travels, sightseeing and pit stops. And we've got another update right here. 30 Seconds To Mars have been playing gigs throughout the U.S. with Mute Math on the Into The Wild Tour. Here's another grab bag of 30 Seconds To Mars photos, thoughts and videos from the road

By Jared Leto

First off, thank you all so very very much. What an amazing and epic adventure this has been.  A dozen beautiful sunsets, a few delicate sunrises, bizzarre happenings, tons of fun, chaos, madness and secrets we can never spill. It really has been the tour of a lifetime. So many magical moments and wonderful memories so far. The last leg is Oregon, Washington state, our home state of California and finishing up in Phoenix. It's the final stretch of the Into the Wild North America tour and we have had an experience we will never forget.


Cool Hotel in Portland ... The Ace


The insatiable Bart Cubbins has been hard at work with the editors. Long days and nights on the 'Edit Bus' (home to five editors for a month). Keep ur eyes out for we've got some things coming very ... soon.


Brothers.


Blue Skies.


An amazing "day off" in Northern California. It's one of the most beautiful places around. Redwood.


The path less trod upon.


The choir from Santa Barbara High School. They joined us on stage for "Kings & Queens" and "Hurricane."


At The Greek before the show.

Thanks so much to everyone who joined us at our home town show at The beautiful Greek Theatre in Los Angeles. It was a magical night.


My old friend Danny took this at The Greek. What a night! Thanks to everyone who came.


Blast from the past! My friend and director Andrew Niccol sent this pic to me from 2004. I was writing for "A Beautiful Life."


Mirrors.For those that have joined us for the Into the Wild Tour, thank you from the bottom of our hearts. This has been the journey of a lifetime and thank you all for that. For those that didn't make it this time ... we'll see you on the next one!

+ Plus: Watch 30 Seconds to Mars in Toronto and Washington, D.C., belowJared Leto's Tour Diary: 30 Seconds To Mars Hit The West Coast

22. května 2010 v 12:19 Tour Diary
By Jared Leto

Howdy do! Since leaving St. Louis , we've been to Omaha, Nebraska, Denver, Colorado and Salt Lake City, Utah. We are now in Oregon locked in the "edit bus" as it's been dubbed because ... well ... it's full of editors. Five in fact. We are cutting a live video for a song called "Closer To The Edge" and simultaneously waiting with baited breath for the FX to be finished for the video for "This Is War." I saw two teasers that were sent over from France, and they looked incredible. Very exciting. They should be out in a day or two, so keep an eye out!

Headed to Kurt Cobain's old town of Seattle tomorrow for a show. Hard to go there without thinking of him. It's amazing how impactful one artist can be. Especially someone that gifted.

Can't believe this tour is already almost over!!! We only have a week left of the North American Into The Wild Tour, and we'll soon be heading back to our home city of Los Angeles for a long-awaited and well-deserved break of a whole ... one day. :) True, we have about 24 hours in L.A., and then they are shipping us back to the U.K. to play the BBC Radio 1 festival. Hope to see you all there. Can't wait!

Come join us for the California shows, and help us celebrate the end of the tour!!!
May 13 - Oakland, CA, Fox Theater
May 14 - Santa Barbara, CA, Santa Barbara Bowl
May 15 - Los Angeles, CA, Greek Theater


The St. Louis Arch bidding us farewell.


Some new friends we made.


Twilight in Nebraska.


The line outside the bus for the Denver show.


Dedication

+ Check out more of Jared's photos after the jump.


The casualties of war (stage injuries can make shopping difficult).


Truck stop couture.

If you haven't joined MARS already, I hope you can make it out this week. We love all of you.
-jared

+ Plus: Watch 30 Seconds To Mars go grocery shopping, and check out Tomo in New York City.Jared Leto's Tour Diary: 30 Seconds To Mars Hits The South, Takes Home Courtney Love's Lipstick As A Souvenir

22. května 2010 v 12:13 Tour Diary
Jared Leto his been keeping us up to date on all of 30 Seconds To Mars' travels, sightseeing and pit stops. And we've got another update right here. When we last heard from 30 Seconds, they were taking their "Into The Wild" tour down the East Coast with Mute Math. Get the latest on them, with another grab bag of 30 Seconds To Mars photos and thoughts from the road.

By Jared Leto

We've been traveling through the wild and wonderful dirty South for the last week, hitting Georgia, Tennessee, Texas and now Missouri. It's been a journey of dreams, so thank you to everyone who's been along for the ride.


Me and my brother, Shannon, overlooking the Mississippi before playing the Beale Street Music Festival in Memphis.


Sunset on the Delta


Shannon on the tube ...


B. Cubbins rides again ...


Our family in OrlandoMars body paint


Atlanta


Home


The longest boat in America ...


The best crew in the world!


Courtney Love's lipstick. Watched Hole play in Dallas. Courtney sounded amazing and beat the s**t out of the crowd. They loved it.


Texas


Deftones in Dallas


Truck Stop WTF


St. Louis

I look forward to seeing more of you on the West Coast. Some special announcements will be made shortly so stay tuned to 30SecondsToMars.com.

-jared

+ Plus: Watch Jared throw out the first pitch at a Cubs game!


Jared Leto's Tour Diary: 30 Seconds To Mars Takes The East Coast

22. května 2010 v 12:01 Tour Diary
When we last heard from JAred Leto and 30 Seconds To Mars, they were making their way through the heartland, crisscrossing the Midwest. We rejoin them as they begin to make their way down the East Coast, revisiting some old haunts and making some new friends. 30 Seconds To Mars is currently on tour with Mute Math.

By Jared Leto

So, after a brief trip to see our ol' Canadian friends, eat some Fresh For Life, walk around Queen Street, and enjoy Toronto, we went back Stateside to our home away from home ... N-Y-C.Ahh ... the Madness of The Modern Man.


The Mars Bar...

The day after NYC, we went to the farm of our friend, the artist Larry Slezak, for some fresh air, peace and quiet and homemade scones (courtesy of wife and daughter). Yum!!!


It was great to see our old friends and amazing to go from the craziness of the city to the peaceful countryside of Massachusetts.

My brother and I had an amazing morning on the farm and then headed to Boston to play a sold out show that night. It doesn't get much better than that...

*cough*

Back to NYC after Boston for a huge show at Roseland. Thanks to all who came and great to see our New York friends and family. Epic nights in both Boston and in New York.

P.S.: Thanks for ripping the shirt right off my back (literally). You guys are animals. XO


Thanks to my buddy Jimmy and company at the legendary Trash and Vaudeville for the electric blue jacket. Matches my hawk in a neon kinda way ...

*cough*

I was sick as a dog a the NYC show, but the Echelon helped me out and I made it through -- turned out to be one of the best shows of the entire tour.

I woke up the next day to see this @jaredleto on Twitter ...

Better than chicken soup!

*cough*

Oh, I've been been working on our documentary "Artifact" -- but more on that another time. Next we hit up one of our old stomping grounds: Washington, D.C. When I lived there, Marion Barry ran the town, and it was a very different place ... memories flooded.

We went on a bike ride through the streets and visited some old haunts.

Shan riding through D.C ... Georgetown.


The Potomac at sunset.


*cough cough*

I took a turn for the worse, and although I got through D.C. and a sold-out show in Philadelphia, we regrettably had to reschedule the Charlotte show to November 7. I'm sorry I couldn't make it this time, but we'll be back stronger and better than ever.

I took a needed day off, and after making a pit stop at Duke University in Durham to research the effects of macro fission on subatomic particles using a new form of modular contrast electron microscopy.


We made our way to Miami.Now here I am at The Fillmore, feeling a bit better, still hacking up a lung, writing to you, and preparing to play to our Miami, West Palm and Fort Lauderdale peeps! Thanks to you all!!!!


See you on the next stop of Into The Wild.

Jared Leto's Tour Diary: 30 Seconds To Mars Hits The Midwest

22. května 2010 v 11:50 Tour Diary
In this installment of Jared Leto's 30 SEconds To Mars tour diaries, we find the band as they make their way out of Vegas, through the desert and into the Midwest, with stops at the Grand Canyon along the way. Read about life on the road, check out Jared's photos and check out 30 Seconds To Mars' epic tour videos.

By Jared Leto

After leaving the insanity of Sin City, we went to play KFMA Day in Tucson, Arizona, with Muse. We went on stage right at sunset, and it was magic. Thanks to our family in Arizona for such a great show, and to the guys in Muse for coming to watch our set.


Left Tuscon and took a day off at the Grand Canyon. We picked a random spot and pulled over to climb around and explore, and I quickly realized I had stopped at the EXACT same spot when I drove across the country to Los Angeles for the first time well over a decade ago. Of all the gin joints ... serendipitous.
A beautiful day with the gang and then out of nowhere a snowstorm. Weird but great. Got on the bus, ate a yam and some homemade guacamole, and off we went.

+ Check out more 30 Seconds To Mars photos and tour updates after the jump!

When we arrived in Tulsa for the show at the Brady Theater, we grabbed our bikes and went for a ride K+Q style. We saw that Arctic Monkeys were playing across the street at Cain's Ballroom, a cool place we used to play ages ago.


Cain's Ballroom ... It was definitely a trip down memory lane.


Chicago. A big one ... Here's the list: We checked into the hotel. It was a perfect day out -- sunny and beautiful.
Went to the Sears/Willis tower and re-created the scene in "Ferris Bueller's Day Off."


Shannon went golfing. Tomo and I met up with the handsome Tim Virgin at Q101 and took over his show. (Thanks Tim, you still owe me dinner). Tomo bailed on us halfway but for a good reason: I set him and Shannon up to kayak through downtown Chicago at night. Someone's gotta have some fun! :)

Tim and I met up with Kill Hannah's own Mat Devine and wandered around the city.


We even saw Tokio Hotel:
Jetted to Milwaukee for another Eagles Ballroom/Rave show, which is always a great venue to play because there is so much history and mystery surrounding it. It's a haunted hall, dark as hell and creepy and supposedly built with help from the Nazi party in the late '30s for weird sacrificial rituals and other bologna. (Note: not sure if this is total BS or not but it's the rumor du jour). I left my John Hancock in the pool room and drew a giant mural too.


Drove BACK to Chi Town for the show and ended up being invited to the Cubs game to throw the opening pitch. My first time on the dirt (as they say), and I was just happy the ball landed in his glove as it had only been about 20 years since I held a baseball. and even then it was to probably break a window or something.


Tomo's hometown of Detroit was next, playing at The Fillmore, or as he knew it growing up, The State Theatre. It's pretty epic to be able to play at venues that you visited as a fan of band's playing there when you were a kid.

Now we are in Canada where I'm writing to you from our old haunt: Toronto. Very much looking forward to playing our first show in here in more than THREE YEARS!

Buzzworthy Exclusive: Watch 30 Seconds To Mars Live Tour Videos

22. května 2010 v 11:43 Tour Diary
We've been keeping a close eye on 30 Seconds To Mars' Into The Wild Tour via singer/guitarist Jared Leto's incredibly detailed tour diary. Now we have an amazing selection of videos to amplify his tales of rocking and rolling.

This series of short 30 Seconds To Mars promo videos gives you an insider's look at 30STM's epic live shows -- the circle pits, the light shows, the music, everything.

Check out the videos below and be sure to read Jared's great diaries. 

+Watch more 30 Seconds To Mars tour videos after the jump!


Jared Leto's Tour Diary: 30 Seconds To Mars In Vegas

22. května 2010 v 11:35 Tour Diary
Earlier this month, Jared Leto checked in from 30 Seconds To Mars' tour stop in London. Now, read his latest MTV Buzzworthy Blog tour diary entry, complete with his own photos, from the band's stop in Las Vegas, which kicked off the North American leg of the band's Into The Wild tour.

By Jared Leto

So ... After leaving London, we had a few days at home in the City of Angels before the start of the North American tour. We took advantage and shot a video for "This Is War." Our buddy Monsieur Jimmy M  wrote about it here.

Sin City, Laaaaas Vegas! The first stop for the Into the Wild North American tour and a perfect way to kick it off! Read on for my complete and detailed play-by-play on the strippers, booze and gamblin'!!! :p

We flew in the day before to rehearse for the show. I got a chance to practice one of my hobbies: aerial photography. Here's the Jesus of suburban sprawl in California along with the arid Nevada deserts.+ Read more after the jump!

The day of the show was jam-packed with press, sound check, meetings, plotting, planning and sorting out everything needed for the tour.

Had a hairstylist named Prima come and experiment. It's "pomegranate."In Vegas style, it was a late show that started at 11 p.m. -- way past grandpa's bedtime -- but the crowd was amazing, and we had the best first show we could ever hope for.


I even heard Hugh Hefner stopped by the show. Hey, Hef, was that you in the pit??? You're a mad man!!! :) Happy Birthday, buddy!


Spent some extra time in Vegas with my buddy Vince relaxing in the Nevada sunshine. I told him how the day before, at the exact same spot, I looked up and saw two people doin' the naughty on the balcony in plain sight. Oh Vegas, ya never change.

I took a trip to my oasis, Whole Foods, to stock up the bus with healthy treats, including but not limited to, an avocado, raw cashews, coconut water (with pulp) and a yam or two. On the way out I saw an 11-year-old kid with a mini Mars hawk. We shared a head nod of solidarity.

After that I went on a great walk off the strip and into the surrounding industrial neighborhoods. A million people under the bright lights of the city and a step away, total solitude. Crazy world.
Off to Tucson and then onto Tulsa, Milwaukee, Chicago ... and the rest!

The shows are selling out quickly -- thank you for that! -- so get your tickets fast!

Can't wait to see old friends and new faces on this epic adventure across the States.

-j

P.S. I never gamble, but I made one big bet and won $157,520! I gave it to a homeless guy named Tofu who said he was building a spaceship to get us all back to the "motherland." Seemed a worthwhile mission.

Jared Leto Reports From London With 30 Seconds to Mars

22. května 2010 v 11:16 Tour Diary
As 30 Seconds to Mars prepares to return to the U.S. to tour, Jared Leto sent us pieces from his tour diary while in London:

Here we are back in London town again having just wrapped up six weeks of unforgettable and incredible touring in Europe. It was an insane and amazing adventure, and it now continues with our return, at long last, to our home turf for the North American leg of the "Into the Wild" Tour!!!

My good friend Lina Osterman made this jacket for the tour.

+ See more about the 30 Seconds to Mars Tour below.
Just one of the amazing shows from the "Into the Wild" European leg.

Onstage
Onstage

We've been rehearsing in London for the past few days and are now getting ready to head home to Los Angeles, where we have just a few more days to prepare for the very first show, that is, fittingly, in "Sin City" Las Vegas on April 9.
The band at rehearsal

Making notes
Making notes

While we were here, we did Radio 1's Live Lounge and performed a cover of Lady Gaga's Bad Romance. You can see it HERE.
Setting up at BBC1
Setting up at Radio 1

Although we've been working every day since our last European show in Switzerland, I was able to steal a few walks around the city. I've been coming to London for 15 years now, but it seems like there's something new to discover every time I visit.
Pounding the Pavement
Pounding the pavement

A quick rest
A quick rest

London
London

Can't wait to get started in the ol' U.S. -- and Toronto! Hard to believe it's been three -- far too long -- years. Looking forward to seeing old friends and new faces. It has been the best tour of our lives so far, and we can't wait to share it with you all.

P.S. Philly, N.Y.C., AND Boston are SOLD OUT!! And many other dates are selling out quickly so get your tickets fast!

Z Tour Diary

22. května 2010 v 10:58 Jared-Ostatní foto
Starší fotka od jeho kamaráda Andrewa Niccoleho...díky mu za to.
a
v Řecku
a
a


Muse-Neutron Star Collision (Love is Forever)

20. května 2010 v 20:54 Muse-Moje názory
Takže toto je nový singl od Muse a zároveň nový soundtrack k třetímu dílu stmívání "Eclipse" (česky Zatmění).
Spousta fanoušků Muse se navzájem osočuje, že nebýt Stmívání, tak je nikdo nezná, protože v každém dílu od nich nějaký song zazní (spisovatelka ságy,Stephenie Meyerová,je fanouškem skupiny).
Asi na tom něco je. Ale příjde mi to zbytečné. Každá skupina se musí nějak proslavit, ať je to jakýmkoliv způsobem.
Třeba moje mamka Muse absolutně žere, ale v době, kdy viděla Stmívání je ještě neznala. Pak jsem si je oblíbila já (vůbec ne kvůli Stmívání, ale kvůli písničkám Time is running out a Hysteria) a přivedla na ně ji. Když jsem zjistila, že ta nejvýraznější a nejzvláštní písnička z celýho filmu je od nich, byla jsem upřímně v šoku. A mamka to ještě dlouho nemohla překousnou a písnička se jí nelíbila. Rozhodně ve filmu ji neoslovila a spíš se jí to zdálo jako rušivý faktor.Teď ji má však ráda.
Moc bych si s tím tedy nelámala hlavu.
________________________________________________________________________________

Tento song mi připomíná některé jejich předchozí, ale při třetím poslechu jsem si říkala "bomba" jak se to najednou rozjede...nádhera. Chci je vidět naživo. Na Rock for people. Jejich vystoupení jsou totiž velkolepé. Je fakt, že bych raději do Krakova, protože tam budou i 30STM, nebo do Maďarska, kde budou i 30STM a Billy Talent...tolik štěstí ale nemám. Rock for people však vypadá nadějně :)