Téma týdne: Hudba

29. srpna 2010 v 22:04 |  Moje kecy
Hudba tu byla již od nepaměti. Již v pravěku lidé vymýšleli různé primitivní nástroje, s jejichž pomocí vydávali různé zvuky...původně za účelem různých rituálů, ale později i k obveselení...
Myslím, že by se dalo říci, že hudba je stará, jako samo lidstvo. A vidíte? Stejně jako my, je tu do dnes. A dokuď budeme my, bude i hudba.
Hudba nás provází všude. Ať chceme nebo ne. Nikdo se jí nevyhne. I když vlezeme do toho blbýho obchoďáku, tak tam vyhrává hudba...
Dokážete si představit film bez hudby? Ani nám častokrát nedochází, jak často ve filmu zazní tony nějaké té písně nebo skladby. Pomocí hudby se dá vyjádřit spousta pocitů, aniž by bylo řečeno jediné slovo. Příkladem mě napadá závěrečná scéna filmu Ples příšer (Monster's Ball)...
Hudba se dá vyluzovat různými prostředky. Pomocí hudebních nástrojů, tleskáním nebo jen prostě zpěvem.
Existuje přísloví - Jiný kraj, jiný mrav-. A to samé platí pro hudbu. V každé končině Zeměkoule se hudba nějakým způsobem liší. Na každém kontinentu, v každém státě, dokonce v každé oblasti státu.
Ta tradiční hudbe je všude jiná. V Číně bude rozhodně jiná, než ve Španělsku, ta zase jiná, než v pralese u nějakého černošského kmene, jiná než ve Finsku, na Slovensku nebo v České republice. Vemte si jen u nás, když přijedete z Jižní Moravy do západních Čech, rozhodně se setkáte s malinko rozdílnou hudbou. Každou část naší malinké země dřív ovllivňovalo něco jiného. Nebyla žádná televize, žádná rádia, žádný internet, který by hudbu ovlivňoval.
V dnešní době už se ta tradiční hudba vyskytuje jen zřídka...což je malinko škoda. Všichni se dalo by se říci přizpůsobují okolnímu světu...Pořád se ale najdou lidé, kteří hrají co je baví a podle svého přesvědení. Jen nejsou tolik propagováni, protože si to lidé prostě nežádají. Byla jsem na rockovém festivalu v Hradci Králové a vystupovala tam Japonská skupina, která má ve svojí zemi dost úspěch. Říkala jsem si: "Ano to by mohlo být zajímavé, pokuď tam budou nějaké prvky japonské hudby..." Vystoupení se mi moc líbilo, bylo to super, ale trochu tuctové, protože hráli klasickým rockovým stylem.
Hudba se samozřejmě postupem let vyvýjela. V dřívějších dobách byla v Evropě ovlivňována především náboženským hnutím. V Americe zase černošskou (tzv. jazzovou) hudbou.
Každému se líbí jiný styl. Pro romantické duše je nějaký ten Chanzonek...Pro (v úvozovkách) modernější posluchače nějaký ten popík se zamilovanými texty.
Pro tvrdší kluky a holky je to Rock a pro ty úplné tvrďáky Hard Rock, Metal, Punk a kdoví co za další hrůzy ;-)
Hudbu se také vybíráme podle věku...

Nikoho nepřesvědčuji, že má poslouchat to nebo ono...každému se líbí něco jiného. Tak ať mě ostatní taky nechají na pokoji a nediví se, jak můžu poslouchat to, co poslouchám.
Líbí se mi tvrdší muzika, ale když zaslechnu nějakou písničku v rádiu, která se mi líbí, proč bych ji měla odsuzovat jen proto, že ji zpívá například Lady Gaga, nebo Miley Cyrus...Teď například žeru Beautiful Monster od Ne-Ya...a proč by ne?
Jsem ráda, že mám poměrně široký rozhled...od klezmerové hudby, přes Muse až po System Of A Down...
Miluju hudbu, ať je jaká chce a od koho chce...když se mi prostě líbí, tak se mi líbí.
Mám svoji hudbu, která mě dokáže uklidnit a hudbu 30 Seconds To Mars, která se jakoby přizpůsobuje podle mojí nálady...a to je důležité.
Myslím, že je opravdu jen velice, velice málo lidí, kteří by neměli hudbu rádi. Mám pocit, že snad lidi co hudbu nemají rádi nejsou, ale jso lidi, kteří hudbu k životu nepotřebují :/

Miluji hudbu, ale nejsem z těch, kteří chodí pořád se sluchátky vraženými v uších a prakticky s nimi žijí. Musím hudbu poslouchat v klidu a naplno ji vychutnávat. Vychutnat každý její detail. A ne ji mít jen jako kulisu. To mi vadí. Takže nechápu lidi, co se považují za velké hudební znalce a milovníky hudby a přitom pořádně ani nedokáží docenit smysl hudby. Tak nějak.
Mně záleží především na hudbě samotné než na textech. Prostě jak už jsem jednou řekla-když se mi písnička líbí, tak se mi líbí. U klezmerové hudby, jejíž texty bývají především v hebrejštině se ani textu dost dobře porozumnět neda ;-)

Nezačnu se rozepisovat o hudbě, co poslouchám, protože to by bylo ještě na dalších několik článků...A začínám plácat páté přes deváté.
Původně jsem chtěla psát trošku o něčem jiném, ale vzniklo z toho cosi...přesněji řečeno toto :D
Než jsem stačila napsat jednu myšlenku, už jsem měla v hlavě další a tu jsem mezitím zapomněla. Prostě opravdu obsáhlé téma, na které se dá psát celé hodiny. Třeba někdy příště budu nad svými úvahami pokračovat.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 otavinka otavinka | Web | 29. srpna 2010 v 23:15 | Reagovat

Bezva. Tvůj článek má hlavu a patu.

2 Marký Leto Marký Leto | Web | 30. srpna 2010 v 11:38 | Reagovat

souhlasím :)

3 Terrie.theKiller Terrie.theKiller | Web | 30. srpna 2010 v 13:23 | Reagovat

skvělý článek! :) ... k tomu není co dodat!:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama